Zanima me što se sve radi na PMF-u na odsjeku za kemiju. Stvar je u tome da me inače zanima dosta toga, ali najviše područje kemije i biologije. Koji je smjer za koga najbolji i koliko je teško upisati taj fakultet?

Ime i prezime: Marta Brazić margita.bralic@gmail.com

Što se sve radi na Kemijskom odsjeku PMF-a, najbolje je pogledati na stranicama tog odsjeka, koje pokrivaju sve od znanosti, preko nastave, pa do popularnoznanstvenih događanja. Krasna prilika za upoznavanje lokalnih prilika bio je Otvoreni dan Kemijskog odsjeka. Ne znam jesi li pohodila ovogodišnji, a idući je tek nagodinu, kad ćeš već možda imati priliku i sudjelovati u organizaciji.
Kakva je trenutno nastava, bolje bi bilo da komentira netko tko zadnjih par godina nije odsutan, a ja mogu samo reći da sam dobio solidne osnove kemije i volju da nastavim dalje.

Dilema između biologije i kemije za mene je podskup dileme između prirodnih znanosti općenito. Jedan aspekt je odnos apstrakcije i konkretnih podataka koji ti najbolje odgovara. Kreneš li od matematike koja je uglavnom posve apstraktna, preko fizike i kemije pa do biologije i geologije raste količina stvari koje treba naučiti, dok formulâ ima sve manje. Negdje u tom rasponu naći će se većina prirodnjakâ. Drugi je aspekt sâm interes. Spomenula si kemiju i biologiju. Ako se ne možeš odlučiti (a jednako se dobro nosiš i s učenjem i s apstrakcijom), možda se možeš pokušati i na nešto između, poput molekulske biologije. Isto tako, možeš i nasumično odabrati jedno pa se prebaciti na drugo, ako se putem predomisliš. Ako te više zanima učiteljski poziv od istraživačkog, biologija i kemija već postoje kao dvopredmeti studij za nastavnike.
Koliko je teško danas upasti na PMF, ne znam. Koliko mi je poznato, taj fakultet nikad nije bio među najatraktivnijima (s tim da su upisne kvote za molekulsku biologiju dosta male, tako da tamo već jest teško upasti). Gužve su na Filozofskom i Ekonomskom fakultetu. S druge strane, iziskuje se (ili se barem tomu profesori nadaju) dobra podloga iz matematike, kemije i fizike. Konkretne uvjete upisa imaš vjerojatno negdje na stranicama odsjeka.

Inače, ovakovih pitanja dobivamo svako malo, osobito pred kraj školske godine, tako da nije zgorega u tražilicu upisati "studi" pa potražiti među rezultatima odgovore koji se dotiču toga što upisati. Ima ih.