Poštovani, na pitanje "U kojoj molekuli nalazimo vodikovu vezu" ponuđeni odgovori su hemoglobin, HF, NH3, H2O i "nalazimo je u svim navedenim molekulama". Je li moguće da je točan odgovor hemoglobin zato što se vodikova veza javlja između molekula, a ne u molekuli? To sam pokušao naći na internetu, ali bezuspješno. Unaprijed hvala

Ime i prezime: Luka Trogrlić luka.trogrlic98@gmail.com

Shvatimo li pitanje doslovno, hemoglobin je jedini točan odgovor, budući da jedini ima unutarmolekulske vodikove veze (proteini ih općenito imaju). Fluorovodik, amonijak i voda imaju premale molekule za to, tako da mogu tvoriti jedino međumolekulske vodikove veze. Ako je pak autor pitanja imao na umu nekakva prenesenja značenja (tj. ako je s "u kojoj molekuli" htio reći "među kojim molekulama"), onda je to tako trebao i napisati. Možda bi najmudrije bilo umjesto pukog zaokruženja dodati i kakav komentar o mogućim značenjima pitanja, ako te takovo nešto zadesi na kakovom ispitu.