Postovani, kako odrediti oksidacijski broj dusika u spoju C6H5NO2 i u spoju (CH3)2NH? Hvala

Ime i prezime: Anamaria Vidovic avidovic98@gmail.com

 


Oksidacijski brojevi tema su o kojoj smo ovdje puno već pisali, tako da ću ovdje biti sažet, a za detaljnije upute i hrpe(tine) primjera preporučam ili ukucati u tražilicu "oksidacijsk", ili krenuti npr. odavde pa slijediti upute i poveznice.

U oba slučaja najbolje je krenuti od strukturnih formula (nitrobenzena i dimetilamina) te onda heterolitički pocijepati veze dušika s ostalim atomima. Ako ti kojim slučajem nije poznato, kako do (Lewisovih) strukturnih formula, možeš pročitati ovdje, ali isto tako možeš i ukucati "lewis" u tražilicu pa proučiti gomile odgovorâ na tu temu (primijetit ćeš da se počesto dotiču i oksidacijskih brojeva). Heterolitičko cijepanje je pak cijepanje veze kod kojega vezni elektronski par završi na elektronegativnijem atomu. Oksidacijski broj jednak je naboju atoma koji dobiješ kad mu tako pocijepaš sve veze.

U nitrobenzenu dušik je povezan s ugljikom i dva atoma kisika. S ugljikom i jednim atomom kisika povezan je jednostrukom vezom, s drugim atomom kisika dvostrukom vezom, a neveznih elektrona nema. Pocijepaju li se te veze heterolitički, elektroni iz veza s kisikovim atomima pripast će kisikovim atomima (jer je kisik elektronegativniji od dušika), dok će oni iz veze s ugljikovim atomom pripasti dušikovom atomu (jer je dušik elektronegativniji od ugljika). To znači da na kraju imaš dušikov atom s dva valentna elektrona. Kako ih neutralan atom ima pet, to je očito njegov naboj, a time i oksidacijski broj +3.

U dimetilaminu dušik sudjeluje u tri jednostruke veze s manje elektronegativnim elementima (vodikom i ugljikom), a ima i jedan nevezni elektronski par. To znači da će ga heterolitičko cijepanje veza ostaviti s osam elektrona, odnosno da mu je oksidacijski broj u tom spoju ‒3.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija