Molim za pomoć oko ovog zadatka: Ako otopina sadrži 250 mg K2CrO4 u litri, koliko miligrama a) Ba2+, b) Pb2+ je potrebno da bi se počeli taložiti odgovarajući kromati? Kpt(BaCrO4) = 1,17⋅10−10, Kpt(PbCrO4) = 3⋅10−13 Hvala

Ime i prezime: josipa josipa.franjko@yahoo.com

Oba metala s kromatom daju talog prema jednadžbi:

M2+ + CrO42‒ ⇌ MCrO4

Kako je jednadžba otapanja obrnuta, a produkt topljivosti odnosi se na nju, izrazi za te ravnoteže bit će oblika:

Kpt(MCrO4) = [M2+][CrO42‒]

Iz njih ćeš lako izračunati kod koje je koncentracije metalnih kationa otopina zasićena odgovarajućim kromatom:

czas.(M2+) = Kpt(MCrO4)/czas.(CrO42‒)

Inače, ono u što se može biti siguran tek je to da s manje metalnih kationa neće nastati talog, dok je za više to samo moguće, a ostvarivo onoliko koliko radi nukleacija. S obzirom na netopljivost ovih soli, ovdje vjerojatno ipak dolazi do pojave taloga istom kad se nađe dovoljno jednih i drugih iona.

Od množine do mase i obrnuto dolaziš pak pomoću vjerojatno odavno poznatog izraza:

M(X) = m(X)/n(X)

(u kojemu su redom molarna masa, masa i množina tvari X).