Imam problem s konjugiranim parovima kod kiselina i baza. Naime, u teoriji smo govorili kako je kiselina proton donor; a baza proton akceptor ( Bronstedova teorija). Sve je bilo jasno dok nismo počeli rješavati zadatke; tamo smo napisali obratno- proton akceptor je kiselina, a proton donor baza. Dakle sve zadatke smo rješavali potpuno suprotno nego što teorija govori. Koji je ispravan način? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Marta Brazić margita.bralic@gmail.com

Kiselina jest donor protona, a baza jest akceptor protona, tako da je pitanje samo to što je pošlo ukrivo s tvojim rješavanjem zadataka. Prvo što mi pada na pamet je da si se pogubila u konjugiranim kiselo-baznim parovima. Ono što se u kiselinsko-baznoj reakciji događa je prijenos protona:

HA + B ⇌ A + BH+

Ono što pritom nastaje su baza A (konjugirana baza kiseline HA) i kiselina BH+ (konjugirana kiselina baze B). Reakcija je povratna jer BH+ može donirati proton A. Istovremeno, ta mogućnost doniranja proizlazi iz toga što su se uloge promijenile: doniranjem protona kiselina postaje baza, dok baza primanjem protona postaje kiselina. Točan položaj ravnoteže ovisi pak o tomu koliko su jake kiselina i baza (odnosno njihovi konjugirani parovi).

Ako ste u zadacima stvarno morali pisati da je kiselina akceptor protona, onda bih preporučio porazgovoriti s nastavnikom, da se to pitanje razjasni. Iako me ne bi osobito začudilo da je netko uspio završiti nastavnički smjer a da ne shvaća temelje kemije (jer se to događa i na istraživačkom smjeru), vjerojatnije je ipak da je problem u komunikaciji.