Zadatak: Izračunaj koncentraciju oksonijevog iona čiji je pH 5,12. U slučaju da imamo zadanu koncentraciju oksonijevog iona, a pH je nepoznanica> pH računamo kao negativni logaritam od oksonijevog iona. Iz toga nekako zaključujem da u ovoj situaciji ( gdje je nepoznanica koncentracija h30+) u kalkulator trebam ukucati: SHIFT log, i tada na bazu 10, kao potenciju, staviti pH koji je zadan, no svaki put kada to pokušam rezultat mi je 0,0001 , a u rješenjima knjige je napisano da treba biti 7,59*10^-6. Radim li nešto krivo? imam kalkulator casio 991ES PLUS Unaprijed hvala, dosad ste mi pomogli u mnogo nedoumica.

Ime i prezime: Marta Brazić margita.bralic@gmail.com

 


Rješenje iz knjige je točno (osim ako i ja i autor knjige ne radimo identičnu grešku), tako da je problem očito u tomu kako koristiš svoj kalkulator. Za svaki slučaj, krenut ću ipak od samog računa. Kako se pH računa prema formuli:

pH = − log (c(H+)/(mol/L))

koncentracija se očito računa obrnutim putem:

c(H+) = 10−pH mol/L

U tvojem slučaju to znači da trebaš izračunati koliko je 10−5,12.

Ako sam dobro shvatio upute za korištenje tvojeg kalkulatora, ono što trebaš ukucati je:

[SHIFT] [log] [(−)] 5.12 [=]

Ako nisam dobro shvatio, tj. ako negativan predznak i za eksponente zahtijeva zagrade, onda trebaš utipkati:

[SHIFT] [log] [(] [(−)] 5.12 [)] [=]

Ako si radila na neki oda tih načina i dobila onih 0,0001, nešto ti ne valja s temeljnim postavkama. Prvo što mi pada na pamet je da si zapravo dobila 0,00001 ilitiga točno rješenje, samo zaokruženo na jednu značajnu znamenku. Ako je to problem, riješit ćeš ga podešavanjem broja značajnih znamenki koje ti račun daje. To ćeš učiniti s:

[SHIFT] [MODE] [7] [broj znamenki koje želiš da ti kalkulator prikaže]

Također, možeš provjeriti i je li ti način rada podešen za obične brojke ili ga jednostavno tamo prebaciti:

[MODE] 1

Ako sve to ne vodi nikud, preporučam da prvo pokušaš napraviti nekoliko jednostavnih računa koje možeš riješiti i napamet. Ako ti kalkulator daje točne rezultate, onda ti predstoji malo se više zadubiti u upute (dao sam poveznicu, ali sigurno ih imaš i u kutiji u kojoj je bio kalkulator). Ako ne, vrati se prvo postavkama i provjeri jesu li sve podešene za obične račune. Ako jesu, a kalkulator daje besmislene rezultate, predstoji ti nabavka novoga. I elektronički mozgovi mogu se razboljeti.

Inače, primijetio sam prije više godina da kalkulator lako može postati vrlo osoban predmet. Kako različiti modeli imaju različitu sintaksu (način na koji se unosi račun), oni koji puno moraju računati naviknu se na onaj koji koriste te budu izgubljeni ako moraju koristiti neki drugi. Ne čudi stoga da sam u zadnjih deset godina samo jednom mijenjao kalkulator, a i to samo zato što mi je prethodni skupa s torbom nestao u rukama nekog torbokradice.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija