Zanima me da li postoje cikloalkini (ak postoje,da li su stabilni i molim neke primjere uz strukturne formule)?

Ime i prezime: Domagoj Baretić domagoj.baretic@zg.htnet.hr

Postoje, postoje. Oni dovoljno veliki po svojstvima su slični običnim alkinima i pokazuju iste karakteristične reakcije. Koliko mi je poznato, najmanji cikloalkin koji je još stabilan pri normalnim uvjetima je ciklooktin. Što je broj ugljikovih atoma manji, veće su napetosti u prstenu jer trostruka veza zahtjeva linearnost (tri atoma u ravnoj liniji):
a svaki atom ugljika u prstenu 'vuče na svoju stranu'. Kao međuprodukt u nekim reakcijama benzena pojavljuje se spoj nazvan benzin (nema nikakve veze s gorivom benzinom). Benzin, 1,2-dehidrobenzen, čija se struktura može prikazati ovako:
tek se s teškom mukom dokazuje uz kemijske reakcije koje teku pri sobnoj temperaturi jer trenutno prelazi u druge produkte, ali se može neko vrijeme zadržati i proučavati na vrlo niskim temperaturama u tekućem dušiku (-196 °C).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr