koji je polozaj vodika u periodnom sistemu. nacrtati model vodika fizicka svojstva vodika

Ime i prezime: ramiza berisa hazi berisa5

Gdje stoji vodik u periodnom sustavu, možeš vidjeti npr. ovdje. Pored te tradicionalne pozicije, naći će se i poneki kemičar koji ga stavlja među halogene elemente (dakle iznad fluora), budući da mu nedostaje jedan elektron do pune ljuske (tj. predzadnji je u svojoj periodi).

Model vodika kakav poznaje današnja znanost hrpa je matematičkih formula kojima se opisuje njegova narav. Pretpostavljam da se "nacrtati" ipak prije odnosi na to da nacrtaš jednu kuglicu (elektron) kako kruži oko druge (proton, ujedno i jezgra vodikovog atoma).

Vodik je inače plin bez boje, okusa i mirisa, puno lakši od zraka i slabo topljiv u većini otapala. Još informacija možeš naći na Wikipediji, osobito engleskoj.