Izračunaj razliku potencijala članka Cu/Cu2+//Ag+/Ag i odredi što je anoda a što katoda?

Ime i prezime: Diana Ruben diana346@yahoo.com

Prvo da precizno napišem dijagram članka

Po konvenciji (!), lijevo se piše polučlanak u kojem se događa oksidacija, a desno onaj u kojem se događa redukcija (bakar se oksidira u ion bakra, a ion srebra se reducira u elementarno srebro koje se taloži na elektrodi). Elektromotorna sila (ili razlika potencijala ili napon) jednaka je razlici elektromotornih sila desnog i lijevog polučlanka

Ali elektromotorne sila oba polučlanka se odnose na reakcije oksidacije, dakle, uvrštavaju se elektromotorne sila polučlanaka u kojima se događaju ove reakcije

Ako 'ispadne' da je E pozitivna onda se zaista događaju reakcije kako prikazuje dijagram (struja teče od lijevog polučlanka prema desnom tj. bakar se oksidira, a srebro reducira ). Ako E 'ispadne' negativna struja teče u suprotnom smjeru. Elektromotorne sile polučlanaka se mogu izračunati pomoću Nernstove jednadžbe, ako sudionici reakcije nisu u standardnim stanjima. Ako pak jesu u standardnim stanjima elektromotorne sile polučlanaka (za oksidaciju) se mogu naći u tablicama.

I još, katoda je ona elektroda na kojoj se događa oksidacija, a anoda je ona elektroda na kojoj se događa redukcija (točka).

Ukratko bi to bilo to. Može ti se činiti zbunjujućim sva ta pravila i konvencije, ali ona samo ubrzavaju rješavanje problema. Da ne bi morao svaki put razmišljati gdje je plus, gdje minus..... Pravila imaju svoju podlogu u termodinamičkom pristupu samoj reakciji.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr