Poštovani, Ovo nije na neki način pitanje,ali ja sam 6.razred i jako me interesira kemija. Naime znam sve elemente u periodnom sustavu,radim pokuse,učim razne definicije pa sam uspio riješiti radni listić za 8. razred bez greške. Jako me interesira kemija kao i biologija. Je li to normalno?

Ime i prezime: Ivan Brajković ivanbrajkovic2@gmail.com

Ukratko, nije, ali nenormalnost ne treba biti razlog za brigu. Ono što već bi moglo biti problem je to što ti neće biti lako naći nekog drugog s istim interesima, barem ne u vlastitoj školi. Druge kemičare ili biologe trebat ćeš tražiti po natjecanjima ili, konačno, na fakultetima. Ipak, iz osobnog iskustva mogu reći da ni to nije osobita smetnja.

Normalnost označava samo to da se određene osobine nalaze unutar nekog raspona. Primjerice, normalan ljudski rast znači visine od nekih metar i pô pa do dva metra, dok su ljudi izvan tog raspona nenormalno visoki ili niski (jasnih granica nema, a k tomu i "normalan" raspon varira od naroda do naroda). Slični se kriteriji mogu smisliti za bilo koju osobinu, pa čak i interese. Uvijek će postojati neki raspon unutar kojega je većina ljudi, dok je vani bitno manje njih. Sve to skupa svodi se na brojke i ima točno onoliki značaj koliko mu to daje kontekst ili sama osoba. Prije spomenuta visina ne utječe bitno npr. na sposobnost obavljanja uredskog posla, ali ekstremno visoki rudari imat će problema s kretanjem po tunelima, baš kao što će i košarkaši od metar i dvadeset imati problema sa zakucavanjem (s druge strane, prije mnogo godina imao sam priliku igrati košarku s momkom otprilike te visine i bio je najbolji na terenu).
Interesi, kako rekoh, slijede ista pravila, samo što su puno raznolikiji, tako da ih je teže pratiti. Ipak, nije teško zamijetiti da znanost ne stoji osobito visoko na popisu interesâ (rekao bih da dominiraju sport i gledanje televizije, ako se potonje uopće može nazvati interesom), iz čega slijedi da pripadaš rijetkoj vrsti ljudi. No, ljudi ima jako puno, tako da i čudniji imaju cijele zajednice. Znanstvenici se obično skupljaju po fakultetima i istraživačkim institutima, tako da, ostaneš li zainteresiran za koju god znanost, toplo preporučam školovanje nastaviti studijem (zasad su tu kemija i biologija, ali do kraja srednje škole ima još puno vremena).
U međuvremenu dobru zabavu s pokusima! Usfali li inspiracije, ovdje ima dosta pokusâ, a i jedan cijeli udžbenik kemije (također s podosta pokusâ).