Poštovani! Kada atom primi elektron, on sadrži veći broj elektrona u svojoj strukturi on je dakle anion. Zbog čega mu se polumjer povećava? I da li taj primljeni elektron nebi trebao još jače sudjelovati u privlačenje s jezgrom tj. protonima i tako mu se polumjer trebao smanjiti ?

Ime i prezime: Ivan Polet Poletikom@gmail.com

Elektron jest privučen zbog pozitivnog naboja jezgre, ali istovremeno ga odbijaju svi ostali elektroni koji već jesu tamo, tako da ne možeš očekivati još jače privlačenje. Stvar je zapravo baš suprotna. Svaki idući elektron koji dodaješ atomu drži se za jezgru sve slabijom silom, i to baš zato što ga odbijaju ostali elektroni. Porast anionskog radijusa u odnosu na atomski odražava pak i činjenicu da elektroni zauzimlju prostor (kako točno, to je već manje sigurno): više elektronâ znači i veću česticu.
Inače, iako sile svakako jesu u pozadini elektronske strukture atoma, puno je praktičnije baratati energijama vezanja i prostornim distribucijama elektronâ. Praktičnije, ali svejedno komplicirano. Zanima li te kakav je kvantnomehanički pristup tom pitanju, pogledaj Frankine odgovore o Schrödingerovoj jednadžbi, a možeš zaviriti i u ovaj odgovor, opet o tomu što se sve zbiva među elektronima u atomu, kao i u ovaj, o tomu što atomski radijus uopće jest.