poveži međusobno Cu i 0 u Cu2O

Ime i prezime: Ivana Budimir ivana.budimir@gmail.com

To će biti težak posao. Cu i nula očito se mogu povezati u Cu0, ali za Cu2O moram još smisliti i nekakovu dvojku, a 0 nekako rastegnuti u O.

Kako je pitanje upućeno E-školi kemije, pokušat ću ga shvatiti kao kemijsko pitanje. Cu bi mogao biti simbol bakra, 0 tipfeleriran simbol kisika, a Cu2O formula bakrovog(I) oksida, Cu2O. Dakle, zadatak te vjerojatno traži da elemente bakar i kisik povežeš u bakrov(I) oksid. Sumnjam da se radi o praktičnom zadatku, iako "poveži" navlači na nekakovu akciju, tako da mi ostaje kemijska jednadžba:

4 Cu + O2 → 2 Cu2O

Za slučaj da se ipak radi o praktičnom zadatku, oksidacija bakra kisikom osjetljiv je proces koji lako ode u bakrov(II) oksid, tako da je bolje bakrov(I) oksid dobiti redukcijom iz bakrovih(II) soli u lužnatom mediju, poput npr. Fehlingovog reagensa.

Ako ni s jednadžbom nisam pogodio značenje tvog zadatka, javi se opet, s nešto jasnijim pitanjem. Nije ovo E-škola kriptografije.