Pozdrav! Možete li mi objasniti kako da raspoznam kristale kada dobijem njihovu formulu? Na primjer kada dobijem CsCl kako da znam da je to ionski, BeF2 da je molekulski ili Ni da je metalni? Također želim znati kako da odredim koja molekula ima više talište.

Ime i prezime: Lucija Bašić lucijabasic@gmail.com

Općenito, u kristalima metalâ prisutna je metalna veza, u solima ionska, dok će ostalo biti (molekulski ili polimerni) kristali s kovalentnim vezama. Što su metali, nadam se da znaš, dok ćeš soli najlakše prepoznati po tomu što se radi o spojevima između metalâ i nemetalâ. Spojevi između nemetalâ uglavnom će dati molekulske ili polimerne kristale. Dodatni kriterij za razlikovanje ionskih i kovalentnih (binarnih) spojeva je razlika između elektronegativnostî elemenata koji tvore te spojeve. Ovim razmjerno jednostavnim pravilima moram ipak dodati činjenicu da postoji hrpa iznimki i dodatnih pravila, tako da je najjednostavnije opću sliku graditi iz mnoštva primjera. Primjerice, ako znaš da su sulfati soli, ne moraš svaki put promišljati je li neki spoj formule Mm(SO4)n ionski ili kovalentni (da nije metalni, nadam se da je očito).

Molekule nemaju talište, budući da je to svojstvo tvari, ali zato ga imaju spojevi građeni od tih molekula (kao i oni ionski te metali). Uspoređivati tališta to je jednostavnije što su spojevi sličniji, ali čak i onda lako je pogriješiti. U obzir treba uzimati relativne molekulske mase i intermolekulske interakcije koje molekule mogu tvoriti. Što su molekule veće (tj. teže), a intermolekulske interakcije jače (to ide skupa s polarnijim vezama), to će tališta i vrelišta biti viša. Više o tomu možeš pročitati npr. ovdje i ovdje.