sta bi se desilo kada bih celuloza bila topljiva u vodi ?

Ime i prezime: ilda ibrakovic

Za životinje bi sve bilo isto, ali biljke bi nakon svake kiše nabubrile i pretvorile se u mlohavu i sluzavu masu.
Jasno, s ovakvim pitanjima uvijek se može ići u dubinu i širinu. Za početak, nije isto ako pitanje cilja na mogućnost da je celuloza jednostavno takva, ili da netko tako podesi temeljne konstante Svemira, da sve ostane isto, samo da celuloza postane topljiva u vodi. U prvom slučaju biljke bi imale neki drugi polimer glukoze da im daje čvrstoću, dok bi celuloza služila za pohranu energije, kao i škrob. U drugom slučaju bubrenje bi odmah krenulo, jer biljke općenito sadrže uglavnom vodu, tako da bi se kroz par sati sve drveće na svijetu jednostavno sleglo (uprkos ligninu), a skupa s njime i ostale biljke, samo manje impresivno jer su manje. Kiše bi efekt dodatno pojačale. U tjednima nakon toga izumro bi velik dio živog svijeta na zemlji i evolucija bi krenula od bakterija, malog broja biljaka, uglavnom vodenih, i još manjeg broja životinja, opet uglavnom vodenih.