Poštovani, mozete li mi objasniti vodikove veze jer u ovom zadatku ne razumijem kako razlikovati,trebam iz navedenih molekula izdvojiti one koje se povezuju vodikovom vezom a ponudeno je CH4,NH3,HF,CCl4,F2,N2,H2S i CH3OH zanima me jos kako napisati formulu za kalcijev hidrogen karbonat i aluminijev dihidrogen fosfat Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Rina Ivezic rinchy25@hotmail.com

O vodikovim vezama pišemo svako malo, tako da preporučam utipkati u tražilicu npr. "vodikove" i pogledati što ima među rezultatima. Jedan od korisnijih odgovora na tu temu je ovaj.

Da sažmem sve što možeš naći u starijim odgovorima, vodikova veza je međumolekulska interakcija koja nastaje između elektronegativnog atoma s neveznim elektronskim parom i vodikovog atoma vezanog za neki elektronegativni atom. Atom na kojemu je vodikov atom zove se donor, a elektronegativni atom s neveznim elektronskim parom akceptor vodikove veze.
Praktično to znači da trebaš u zadatku naći one molekule koje sadrže elektronegativne atome s neveznim elektronskim parovima ili vodikovim atomima. Ako se u zadatku mislilo na one spojeve čije se molekule međusobno povezuju vodikovim vezama, trebaju ti samo oni spojevi koji zadovoljavaju oba uvjeta.

Kako ćeš napisati formule kalcijevog hidrogenkarbonata (Ca(HCO3)2) i aluminijevog dihidrogenfosfata (Al(H2PO4)3), ovisi o tomu s čime raspolažeš. Ja formule najčešće tipkam, dok ih na papir pišem tehničkom olovkom ili penkalom. Povremeno se nađem i pisati ih kredom, dok flomastere koristim samo iznimno (npr. da napišem NaCl na bocu sa solju). Ako te zanima kako od imena doći do formule, pogledaj npr. ovdje i u poveznicama u tom odgovoru, kao i po arhivi (u tražilicu upiši "formul" ili "formula"), a možeš se i javiti opet, s jasnijim pitanjem.