Zanima me zašto se galij topi na sobnoj temperaturi, tj. 29,8 C i na koji se način najbolje zabavlja sa tekućim dušikom. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Marta Brazić margita.bralic@gmail.com

S jedne strane, galij ima popunjenu d-podljusku, tako da otpada veći dio doprinosa metalne veze. S druge strane, galij praktički kristalizira u molekulama Ga2, što dodatno smanjuje broj elektronâ raspoloživih za metalnu vezu.

Zabava je podosta individualna stvar. Nekomu će biti zabavno bacati miševe u tekući dušik, dok bi netko drugi takovu vrst zabave prijavio policiji. Neki se zabavljaju pijući koktele s tekućim dušikom, dok neki tako završe u bolnici. Nekoga bi moglo zabaviti da u bocu prethodno ohlađenu u tekućem dušiku ulije tekućeg dušika i onda bocu začepi te ostavi na zraku, dok bi netko drugi to vidio kao brz put do ozljeda od eksplozije.
Razliti tekući dušik po podu i gledati kako se širi magla uvijek izgleda lijepo, ali nije osobito uzbudljivo i brzo će dosaditi. Isto vrijedi i za smrzavanje različitih predmeta i naknadno njihovo razbijanje. Smrzavanje tekućina malo će dulje držati interes, s tim da je tu mudro ne uzimati tekućine u zatvorenim posudama. Dok će se posude s organskim tekućinama možda stisnuti, one s vodom uredno će se raspuknuti, možda i eksplodirati. Uglavnom, granice su mašta i sigurnost.