Možete li molim Vas napisati o otopinama organskih tvari u vodi(sto zagađuje, posljedice)

Ime i prezime: Ivor Vukovac zvonko.vukovac@pu.hinet.hr

Ne mogu reći da sam razumio tvoje pitanje. Otopine organskih tvari u vodi? Otopine tih tvari ponašaju se slično anorganskima. Organske tvari su često nepolarne pa im je topljivost ograničena, ali isto vrijedi za mnoge anorganske spojeve i elementarne tvari.
Što zagađuje okoliš od organskih tvari i koje su posljedice? Otiđi u školsku knjižnicu, potraži časopis Prirodu i listaj. Posluži se i enciklopedijama i drugim knjigama iz kemije, biologije ili zaštite okoliša (ono što se često pogrešno naziva ekologijom).
Tema o zagađivanju je prevelik zalogaj za jedno pitanje i jedan odgovor. Po stilu pitanja nekako mi se čini da pišeš referat. Isto tako mi se čini da je tema presložena čak i za referat. Ako je doista o referatu riječ, izaberi neko uže područje pa piši o npr. ugljikovodicima, deterđentima, insekticidima... Možda djeluje da su organski spojevi međusobno slični, ali zapravo se jako razlikuju u topljivosti u vodi, hlapljivosti, biorazgradivosti, otrovnosti i nizu drugih osobina od kojima će ovisiti sudbina jednog takvog spoja kada dospije u okoliš.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr