Mi mozete reci gdje se koristi kamen kotlovac? Nikako ne mogu pronaci odgovor, unaprijed zahvaljujem i uzasno mi se svida vasa stranica :)

Ime i prezime: Vesna paric vesnaparic66@gmail.com

Koliko mi je poznato, kamen kotlovac se ne koristi, nego se nad njim jadikuje (ili se pokušava spriječiti njegova pojava), jer radi štetu u sustavima za grijanje. S jedne strane, ponaša se kao izolator, tako da tamo gdje se nataloži uspori prijenos topline, a usput, ako se ne taloži ravnomjerno, može dovesti i do tzv. vrućih točki i mehaničkih naprezanja sustava za grijanje. S druge strane, ako ga stvarno bude previše, može i začepiti sustav i dovesti do pucanja cijevî ili čak eksplozija kotlova.
Inače, kako je kamenac po sastavu uglavnom kalcijev karbonat, s nešto magnezijevog karbonata i tragovima željeza (njega odaje žuta boja, ako ga ima), mogu se zamisliti nekakve koristi koje inače idu s vapnencem (građevni materijal, gnojivo), ali teško da će se itko baviti kamencem, kad se uokolo doslovno mogu naći cijele planine vapnenca.