S ovim se pitanjem već neko vrijeme mučim.Kako najlakše naučiti računati jednadžbe kemijskih reakcija i postoji li neko "pravilo" kao najjednostavnije to shvatiti? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Franci Papić papicfranci@gmail.com

Iako tu itekako ima matematike, jednadžbe kemijskih reakcija se ne računaju, nego izjednačuju. Isto tako, iako bi se moglo smisliti sustavna pravila za izjednačavanje, u pravilu će metoda pokušaja i pogreške biti dovoljna. Kreneš od neizjednačene jednadžbe, uočiš što se ne poklapa s lijeve i desne strane i onda mijenjaš stehiometrijske koeficijente dok se sve brojke ne poklope. Nekad ide lako, nekad baš i ne, ali postaje sve lakše, što više jednadžbi izjednačiš. S vremenom ćeš primijetiti da se jednadžbe sličnih reakcija počesto izjednačuju na sličan način, ali i da su nekakve opće jednadžbe nepotrebne.
Kako smo o izjednačavanju kemijskih jednadžbi ovdje već puno pisali, npr. ovdje ili ovdje, preporučio bih da pročitaš te odgovore. Također, ako ti usfali zadataka, možeš u tražilicu E-škole napisati "izjedna" i tako naći gomilu njih, u pravilu s rješenjima ili uputama kako do njih doći. Mnogi od njih bavit će se tzv. redoksima, što, osim ako te ne zanima što slijedi u srednjoj školi, možeš preskočiti.