Nisam sigurna kako bih postavila zadatak. Molim vas, ako mi ga možete rješit i objasnit kako bi ga postavili. Unaprijed hvala. Izračunajte masu amonijeva klorida koju treba dodati u 250 cm kubnih otopine amonijaka, masenog udjela w=5%, gustoće(NH3)otopine=0,98 g/cmkubnom, da bi se dobila puferska otopina čiji pH=9,8.K(NH3)=1,7*10(na -5) Mrješenje: m(NH4Cl)=10.36 g

Ime i prezime: Ivana ivana.abramovic93@gmail.com

Vrijednost pH pufera u prvom redu ovisi o omjeru koncentracija protoniranog i deprotoniranog oblika kiseline odnosno baze koja se koristi:

pH = 14 ‒ pKb ‒ log(c(NH4Cl)/c(NH3))

Detaljni izvod možeš naći ovdje, tako da ću se dalje pozabaviti ostatkom računa.

Pomoću gornjeg izvoda možeš iz pH izračunati kakav omjer koncentracija amonijaka i amonijevog klorida trebaš, dok će ti podaci o sastavu otopine pomoći da izračunaš kakva je koncentracija amonijaka:

c(NH3) = n(NH3)/V(otopina)

= m(NH3)/(M(NH3V(otopina))

= (m(NH3ρ(otopina))/(M(NH3m(otopina))

= w(NH3ρ(otopina)/M(NH3)

Iz koncentracije amonijaka i omjera koncentracija možeš dobiti potrebnu koncentraciju amonijevog klorida, nakon čega lako možeš izračunati i njegovu masu:

m(NH4Cl) = n(NH4Cl)·M(NH4Cl)

= c(NH4Cl)·V(otopina)·M(NH4Cl)

Usput, moj brzi račun veli da je rješenje koje imaš točno (uzmeš li pak pKb(NH3) = 4,75 s Wikipedije, dobit ćeš 10,84 g kao konačan rezultat).