Poštovani u vezi feromangana... Ima ga dosta u komadićima na plaži gdje je prije bila neka tvornice legura... Uglavnom,pitala sav nastavnicu iz kemije o tome i rekla je da je to feromangan. Komadi su tamno zeleni,crni...

Ime i prezime: Antea Klarić anteaklaric@gmail.com

(Koga zanima, nadovezujemo se na ovo pitanje.)

Hvala na informacijama. Sad znam da se radi o prostoru gdje je nekad bio šibenski TEF (Tvornica elektroda i feroda). U vijestima otprije par godina vidim da se prostor čistio od opasnog otpada, a je li posao napravljen kako spada, to je već malo teže reći. Ako je suditi po tomu da nalaziš komadiće feromangana (vjerojatno i drugih materijala koji su se tamo proizvodili), baš i nije. S druge strane, nisam u kontaktu s lokalnim udrugama za čuvanje okoliša, kao što nisam informiran o općem stanju grada, tako da vijest da se plaža sprema urediti u nešto turističko isto ne mogu uzeti kao znak da je teren čist, iako to prije koju godinu vjerojatno nije bio.
Tamnozelena boja malo mi je čudna za mangan, kao i za željezo, ali nije da sam u životu često mogao pratiti koroziju ferolegura pod utjecajem soli.

Uglavnom, komadići nisu opasni uzmeš li ih u ruku, a moguće nisu problematični ni za okoliš. Međutim, potonje ovisi o količini. Nekoliko stotina tona nečega što sadrži mangan može naškoditi živom svijetu, pa tako i ljudima, dok nekoliko kilograma baš i neće.