Slijedeće čestice razvrstaj u odgovarajuće skupine: CO,PH3,KCL,Br-,Cl2,Nh4+,Hgs,Mgl2,Pb,E2NO,S8,N2O3,Fe3+,ALF3

Ime i prezime: Martina Kovačić martina.kovacic2@skole.hr

Kako nisi dala nikakve kriterije po kojima bi ih trebalo razvrstati, smislit ću vlastite. Recimo da je kriterij to kako su im napisane formule.

Ispravno napisane formule: CO, PH3, Br-, Cl2, Pb, S8, N2O3, Fe3+

Neispravno napisane formule: KCL, Nh4+, Hgs, Mgl2, E2NO, ALF3

Drugi kriterij koji mi pada na pamet je broj atomâ u česticama (sad ću sve formule napisati ispravno, s tim da za E2NO nemam pojma što bi trebalo biti):

Jedan atom: Br, Pb, Fe3+

Dva atoma: CO, KCl, Cl2, HgS

Tri atoma: MgI2

Četiri atoma: PH3, AlF3

Pet atoma: NH4+, N2O3

Osam atoma: S8

Treći i zadnji kriterij koji ću predložiti neka bude njihova otrovnost:

Otrovi: CO, PH3, Cl2, N2O3, AlF3

Neotrovi: KCl, Br, NH4+, HgS, MgI2, Pb, S8, Fe3+

Načelno bi svi spojevi mogli i u otrove, tako da sam uzimao ono što će biti opasno i u miligramskim količina, ili pak nešto što organizmu isključivo šteti. Olovo i živin sulfid stavio sam pak među neotrove jer su pasivni te će kroz tijelo proći manjeviše netaknuti. Sve u svemu, o zadnjoj grupaciji dalo bi se diskutirati.

Smisliš li još kakvih kategorija, javi se pa ćemo pokušati pomoći kako nanovo razvrstati ove kemijske vrste.