Postoji li spoj Mg3N4, ako da kako se zove i kako se može pripremiti laboratorijskim putem (potrebne su mi kemijske jednadžbe). Hvala unaprije, Mario

Ime i prezime: Mario Zenta mario.zenta@gmail.com

Imenovanje spoja iz formule nije nikakav problem: Mg3N4 odgovara imenu trimagnezijev tetranitrid. Međutim, koliko mi je poznato, takav spoj nitko još nije sintetizirao, a i ne vidim kako bi. Gorenjem u dušiku magnezij daje magnezijev nitrid, Mg3N2. Spoj formule koju si predložio morao bi nekako u formulsku jedinku magnezijevog nitrida ugraditi još jednu molekulu dušika. Stvaranje nekakvog adukta teško da bi išlo jer dušik općenito nije baš lako s ičim drugim povezati. To znači da su nam jedina nada anioni koji sadrže više od jednog atoma dušika. Jedini takav anion koji se može naći po laboratorijima je azidni, N3. No, iz naboja možeš vidjeti da će formula magnezijevog azida biti Mg(N3)2, odnosno MgN6. Slabo istraženi tetradušik tvori kation, dok anioni nisu poznati. Deprotoniranje hidrazina teško da će ići skroz do samih dušikovih aniona, a i onda bi trebalo nekako maknuti po jedan elektron iz takvih aniona da s tri magnezijeva kationa mogu dati nešto što odgovara tvojoj formuli.
Uglavnom, ako ti jednog dana pođe za rukom sintetizirati takav spoj, rado ću čuti kako si to postigao.