Treba mi pomoc oko ovog zadatka :Nadji koncentraciju octene kiseline u kojoj je stupanj disocijacije 1 % , a konstansta disocijacije 1*10-5. unaprijed hvala

Ime i prezime: nerma genjac nerma2015@outlook.com

Konstanta disocijacije octene kiseline u vodi iznosi 1,738·10−5 mol/L, tako da za drugi uvjet, koji je takoreći fundamentalniji, očito treba mijenjati otapalo (u nešto kiselije od vode). U ovom radu možeš naći da vrijednost konstanti disocijacije slabih kiselina raste s dodatkom metanola, tako da on očito nije rješenje, premda je rad koristan kao uvod u daljnju potragu za utjecaj otapala na vrijednost pKa. Prije nego što se upustim u prekopavanje literature, dopustio bih ipak mogućnost da si jednostavno propustila dopisati ostale znamenke za konstantu disocijacije octene kiseline u vodi, ili, još banalnije, dobila krivu brojku i k tomu uspjela tako loše sročiti rečenicu da djeluje kao da je konstanta disocijacije uvjet, a ne nešto zadano. Uglavnom, vjerojatnije je da je ovo loše postavljen zadatak, negoli pravi, skoro pa znanstveni problem, a ti me ispravi ako griješim.

Što se stupnja disocijacije tiče, on je definiran kao udio molekula koje su disocirale, što u ovom slučaju znači udio molekula kiseline koje su otpustile hidron:

α = [CH3COO]/c0(CH3COOH)

Dalje će nam trebati izraz za konstantu ravnoteže, koji proizlazi iz jednadžbe disocijacije:

CH3COOH ⇄ H+ + CH3COO

Ka(CH3COOH) = [H+][CH3COO]/[CH3COOH]

Ako je u otopini prisutna samo octena kiselina, i to u koncentraciji dovoljnoj da gotovo svi hidroni potječu od nje (a ne od vode), vrijedi:

[H+] = [CH3COO]

pa se jednadžba može prevesti u:

Ka(CH3COOH) = [H+]2/[CH3COOH]

= [CH3COO]2/[CH3COOH]

= [CH3COO]2/(c0(CH3COOH) − [CH3COO])

U taj izraz sad možemo ubaciti onaj za stupanj disocijacije: