Ja i prijateljica smo šetale plažom i naišli na crne komadiće koji su bili feromangan. Je li feromangan otrovan? Hvala

Ime i prezime: Antea Klarić anteaklaric@gmail.com

Sam po sebi feromangan je bezopasan, ali nije nešto za bacati u okoliš. Korozijom se otapa dajući željezove i manganove soli, a manganove soli već jesu problem, ako ih u prirodnim vodama ima previše.
Zbog toga bi me zanimalo jesi li sigurna da je to što si našla stvarno feromangan. Naime, feromangan je, budući legurom željeza i mangana, izgledom vrlo sličan ostalim željezovim legurama, čak do te mjere da bez kemijske analize ne možeš reći o čemu je riječ. Crna boja također ne ide u prilog ideji da ste našle komadić feromangana, budući da je ta legura siva, dok će korozija polučiti karakterističnu boju hrđe.
Crna boja može pak značiti gomilu različitih tvari, od (crno obojanog) bakelita pa do opsidijana. Zanima li te što si točno našla, potrebno je odgovoriti na puno više pitanjâ od boje. Koliko je bilo tih komadića i kako su bili rasprostranjeni, kakvog su bili oblika, kakve površine, kakve tvrdoće i čvrstoće? Izgledaju li kao kamenje, kristali, ostaci živih bića ili pak kao nešto umjetno?