1)Kut zakretanja α za neku optički aktivnu tvar pri 25°C uz svjetlost valne duljine 589nm je 2,5°, duljina kivete je 2 dm, a 2,36 g optički aktivne tvari je sadržano u 100 mL otopine. Izračunajte specifičnu moć optičkog zakretanja αm i izrazite ju u °m2kg-1 i rad m2kg-1.

Ime i prezime: Ivona Prćić prcic.ivona@gmail.com

Specifični kut optičkog zakretanja određen je kao:

[α]λT = α/γl

pri čemu je [α]λT specifični kut optičkog zakretanja polarizirane svjetlosti valne duljine λ pri temperaturi T, α izmjereni kut zakretanja, γ masena koncentracija otopine, a l duljina optičkog puta (koliko dugo zraka svjetlosti prolazi kroz otopinu).

Ako te zbunjuju jedinice, m2 proizlazi iz toga što je koncentracija izražena u g/L, što se može pretvoriti i u kg/m3. Dalje slijedi nešto kraćenja (s duljinom optičkog puta izrazivom u metrima) i prebacivanja iz nazivnika u brojnik. Za odnos stupnjeva i radijanâ vrijedi pak:

360 ° = 2 π rad