Dobar dan!:) Mozete li mi molim vas objasnit kako odredit valencije u spoju koji se sastoji od 3 ili vise elemenata? Npr. H2SO4 Hvala unaprijed! :)

Ime i prezime: Sara Vukman

 


Ukratko, teško i to samo uz puno eksperimentiranja ili kemijske logike. Kad u spoju imaš samo dva elementa, manjeviše znaš da su povezani jedan s drugim pa nije teško pogoditi kolika će komu biti valencija, pogotovo ako već znaš koje vrijednosti uopće dolaze u obzir. Kad ih je tri, broj mogućnostî međusobnih povezivanja dosta poraste (kao i s brojem atomâ u molekuli), tako da treba puno više kombinirati, a i koristiti sve što znaš o tim spojevima.

U konkretnom slučaju imaš spoj građen od vodika, kisika i sumpora. Za vodik već znaš da je jednovalentan, za kisik da je dvovalentan, dok sumpor prema onom popisu može biti dvo-, četvero- ili šesterovalentan. Imajući na umu da se radi o jednoj molekuli, možeš početi sklapati njezinu strukturu od poznatih i manje poznatih komada (jer pojam valencije vrlo brzo vodi i prema molekulskoj strukturi).
Dakle, ono što imaš je:

H—, H—, —O—, —O—, —O—

i jedna od tri mogućnosti:

—S—, =S= i ≡S≡

Pretpostaviš li da je sumpor dvovalentan, strukture koje možeš dobiti su:

H—O—O—O—O—S—H, H—O—O—O—S—O—H i
H—O—O—S—O—O—H

Ako ne znaš ništa o kemiji, one ti mogu djelovati sasvim korektno, dok će se bilo kojem kemičaru, čim ih vidi, dići kosa na glavi. Kad bi takove spojeve netko i sintetizirao, vjerojatno bi eksplodirali čim bi ih tkogod krivo pogledao.

S četverovalentnim sumporom broj mogućnostî raste. Povežeš li oba vodikova atoma sa sumporovim, preostaju ti četiri atoma kisika kojima, žele li iskoristiti svoje valencije, jedino preostaje da se povežu u lanac i onda preko atoma sumpora u prsten:

___H
___-|
H—S—O
__-/____-\
_-O—O—O

Iz tog prstena možeš uzeti jedan ili dva atoma kisika te ih postaviti između atomâ sumpora i vodika:

______-H
_______|
H—O—S—O
_______|__-|
H—O—O—O

______-O—H
_______|
H—O—S—O
_______-\_-/
_______--O

Kao i prije, sve tri strukture rođene će kemičare zgroziti te će ti odmah reći da su besmislene. No, što je u njima besmisleno? Zapravo ništa. Kvaka je u tomu da danas znamo da nisu točne, odnosno da je sumpor u sumpornoj kiselini šesterovalentan i da sumporna kiselina zapravo izgleda ovako:

O=O—H
O=-|
O=S=O
O=-|
O=O—H

Ali kako onda doći do strukture i valencije? I odakle to znamo? Tu se mogu vratiti na početak: teško i to samo uz puno eksperimentiranja ili kemijske logike. Jasno, to vrijedi ako raspolažeš sredstvima koja su imali i kemičari 19. stoljeća (što jest slučaj za osnovnu školu). Danas do molekulske strukture, a time i valencija (iako one danas malokoga zanimaju, budući da ih s jedne strane sve znamo, a s druge imamo naprednije koncepte kemijske veze i oksidacijskog broja), možemo doći na hrpu različitih načina, neki od kojih nam omogućavaju čak i da direktno vidimo kako molekule izgledaju. Kako vjerojatno nemaš pri ruci moderni kemijski institut, jedino što ti ostaje je učenje. A kad se upoznaš s dovoljno različitih struktura, moći ćeš i sama reći koje od gornjih mogućnosti imaju (kemijskog) smisla, a koje ne.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija