Zašto se ionski kristali lako razaraju u polarnim otapalima? Unaprijed se zahvaljujem,LP

Ime i prezime: Tara tarapozgaj@gmail.com

Ukratko, nabijene čestice lakše je solvatirati u polarnim otapalima, negoli u nepolarnima (primijeti da sam iz tvojeg pozitiva prešao u komparativ, jer tvrdnja općenito baš i ne vrijedi), jer su interakcije između ionâ i dipolâ jače od interakcija između ionâ i nepolarnih molekula, što pak proizlazi iz toga što se će veći (parcijalni) naboji posljedovati jačim silama.
Drugim riječima, ioni s drugim česticama međudjeluju upravo preko svojih naboja, što znači da će upravo distribucija naboja određivati snagu interakcija. Najjače će se privlačiti sa suprotno nabijenim ionima, dok će veze s neutralnim molekulama biti to jače što su one polarnije. Zbog toga će polarnija otapala bolje otapati ionske spojeve.