Zanima me koji od ova dva spoja ima vece vreliste i zasto: bromovodik ili kalcijev hidrid?

Ime i prezime: Matea Vukovic dokivuk@hotmail.com

Jedan od tih dvaju spojeva molekulske je građe, a drugi ionske. Koji je koji, možeš zaključiti ili pomoću razlika u njihovim elektronegativnostima (razlika preko nekih 1,7 označava prijelaz iz kovalentnog u ionski svijet), ili tradicionalno, uzimljući da metali i nemetali daju ionske spojeve, a nemetali i nemetali kovalentne.

Razlog zašto sam krenuo od naravî tih spojeva je to što molekulski spojevi obično imaju bitno niža vrelišta od ionskih. Razlog tomu leži u silama koje vladaju među njihovim česticama. Dok ione na okupu drži privlačenje suprotnih naboja, koje je općenito najjače što se može naći u atomsko-molekulskom svijetu (sličnih su jakosti kovalentne veze, ali one po definiciji djeluju samo unutar molekula), neutralne molekule u najboljem slučaju imaju na raspolaganju vodikove veze (koje su za red veličine slabije), a inače slabije polarne interakcije ili još slabije disperzijske. Sve se te interakcije opet svode na privlačenje suprotnih nabojâ, samo što su oni sad puno manje, a u slučaju disperzijskih interakcija nisu niti stalni (ili stvarni, ovisno o tomu kako gledamo na kvantnu mehaniku).