U vodu koja u sebi ima željeza, mangana i amonijaka potrebno je dodati 20 mg/l kisika kako bi se isti procesom deferizacije, demanganizacije i nitrifikacije uklonili. Kisik bi se dodavao upuhivanjem zraka u vodu. Koliko je potrebno upuhivati litara zraka po litri vode da bi dodana količina kisika bila 20 mg/l?

Ime i prezime: Tina Jurić tina.juric@zg.t-com.hr

Može se kroz tu vodu slobodno propuhati i cijela atmosfera, ali količina kisika neće prijeći nekih 8 mg/L. Naime, pri tlaku od 1 bar i temperaturi 25 °C, topljivost kisika u vodi otprilike iznosi 40 mg/L. No, kako je tek petina atmosfere kisik, to je i parcijalni tlak kisika pet puta manji, što znači i otprilike pet puta manju količinu kisika u vodi koja je njime zasićena.

Ako te samo zanima koliki je volumen zraka koji sadrži 20 mg kisika, predstoji ti opet nešto muke, budući da nije rečeno ništa o vanjskim uvjetima. Iz mase kisika možeš pomoću jednadžbe stanja idealnog plina izračunati koliki mu je volumen:

V(O2) = n(O2)RT/p

= m(O2)RT/pM(O2)

Za temperaturu možeš uzeti da je npr. 298 K, a tlak da je atmosferski, 101325 Pa. Kad izračunaš volumen kisika, volumen zraka koji ga sadrži dobit ćeš ako taj volumen podijeliš s volumnim udjelom kisika u atmosferi (0,208, ako ti nije poznato).

Ako se pak radi o stvarnom projektu, onda treba li raditi pod višim tlakom, ili koristiti čisti kisik.