Dobar dan, radim modele molekula za BH3 i BeCl2 pa imam dva pitanja. Zanima me koje boje bi trebali biti obojeni atomi bora i vodika u molekuli BH3, te koje boje bi trebali biti obojeni atomi klora i berilija u molekuli BeCl2. Unaprijed hvala na odgovoru, Pozdrav

Ime i prezime: Dominik dominik.cacija@gmail.com

Kod dobrih molekulskih modela najbitnije je da veličine kuglica (koje predstavljaju određene atome) i duljine veza budu u pravilnim proporcijama, te da vezni kutovi budu ispravni, dok je boja kuglica manje važna i u određenoj mjeri proizvoljna.

Ipak, s vremenom se uobičajilo za određene vrste atoma upotrebljavati određene boje, pa je tako za kisikove atome uobičajeno odabrati crvenu boju, za dušikove plavu, za ugljikove crnu itd. Tablicu s pregledom tih boja možeš pronaći u Wikipediji u članku CPK coloring. Prema toj tablici, u molekulskim modelima borovi bi atomi trebali biti narančastoružičaste boje, vodikovi bijele, atomi klora svijetlozelene, a berilija tamnozelene boje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr