Kolika je koncentracija vodikovih iona u vodenoj otopini amonijaka ako je otopina koncentracije 0,23 mol/dm-3 a stupanj disocijacije 4%?

Ime i prezime: Ena Horvatić ena.horvatic@gmail.com

Otopljen u vodi, amonijak se ponaša kao baza:

NH3 + H2O ⇌ NH4+ + OH

Iz jednadžbe se vidi da izraz "disocijacija" ne paše baš najbolje uz amonijak, budući da njegove molekule nešto primaju, namjesto da na nešto disociraju. Zanemarimo li tu sitnu nezgrapnost, zadatak je lako riješiti. Kako amonijak u vodi oslobađa hidroksidne anione, iz koncentracije amonijaka i stupnja "disocijacije" možeš izračunati koliko ima njih:

c(OH) = c(NH3α

Za koncentracije oksonijevih i hidroksidnih iona u vodi vrijedi pak uvijek da im je umnožak jednak konstanti autoionizacije vode:

c(OHc(H+) = Kw

tako da iz jedne lako možeš izračunati drugu, imajući na umu vrijednost te konstante:

Kw = 10−14 mol2/L2

Usput bih pripomenuo da zadatak ima još jednu grešku. Naime, iz bazne konstante amonijaka i njegove koncentracije također je moguće izračunati koncentraciju hidroksidnih aniona, kao i stupanj "disocijacije". Napravivši to, našao sam da pri normalnim uvjetima taj stupanj stvarno iznosi 0,88 % (dok bi za 4 %-tno protoniranje koncentracija amonijaka trebala biti 0,011 mol/L). Molio bih da tu informaciju preneseš svojem nastavniku kemije. Iako se radi tek o sitnom računskom zadatku, bilo bi lijepo baratati s točnim brojkama.