1.Koja je kemijaska formula kalcijeva sulfida? 2.U kojem je agregacijskom stanju kalcijev sulfid pri sobnoj temperaturi? 3.Odredi broj subatomskih cestica u oksidnom ionu. N(p+)=________;N(e-)________ 4.U formulskoj jedinki spoja NaX nalazi se 20 elektrona kao i u formulskoj jedinki spoja spoja MCl a)Odredi koje ione predocuju oznake M+ i X- M+________ X-________ b)Imenuj spojeve NaX_______ MCl_______ MX________

Ime i prezime: Rafaela

Odgovor na svoje prvo i treće pitanje naći ćeš ovdje, a nije zgorega pogledati ni odgovor svojoj skoro pa imenjakinji (ako ne i istoj osobi).

Kalcijev sulfid tali se pri 2525 °C, što bi trebalo dosta jasno reći u kakvom je stanju pri sobnoj temperaturi.

Formulska jedinka nekog spoja nužno sadrži sve elektrone koje sadrže atomi od kojih potječe ta jedinka. U slučaju NaX, 20 elektrona potječe od jednog atoma natrija i jednog atoma X. Kako je atomski broj natrija 11, to 11 elektrona od njih 20 potječe od natrija, dok preostalih devet potječe od elementa X. Na tebi je zaviriti u tablicu elemenata i naći koji element ima atomski broj 9. Identičnu logiku primijenit ćeš i za drugi spoj. Jednom kad prepoznaš elemente, spojeve ne bi trebali biti teško imenovati. Ako ne znaš kako se imenuju spojevi, potraži što o tomu ima u starijim odgovorima ili se opet javi, po mogućnosti potpisana.