Poštovani, u nekoliko navrata pokušala sam napraviti pokus "Termit" i nikako nisam postigla reakciju.Radila sam prema uputama prof.M.Sikirice (50-55 g željezovog (III) oksida, 15 g aluminija u prahu,a na vrh smjese stavila sam smjesu škroba i kalijevog klorata (5g),te dokapala konc.sulfatne.Ova smjesa se zapali,ali ne potiče oslobađanje željeza.Pokušala sam i sve izmješati,pa dokapati kiselinu i nije uspjelo.Zatim sam stavila jednake količea željezovog (III) oksida i aluminija,u sredinu stavila Mg trakicu i nisam potaknula reakciju. Molim vas za savjet. Unaprijed hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Sanja Penić sanja.penic6@gmail.com

Ono što mi pada na pamet kao mogući izvor problema nedostatno su miješanje i vlaga. To, jasno, pod uvjetom da stvarno nije nastalo željezo, što iz tvog opisa ne mogu sigurno zaključiti. Zbog toga bih se prvo zapitao kako je tvoja izvedba pokusa točno izgledala. Je li se zapalila samo smjesa klorata i škroba, ili je bljesnuo i termit? Ako se termit jest zapalio, sigurno si dobila željezo, samo što je možda ostalo izmiješano s neizreagiranim reaktantima. Želiš li da ti željezo lijepo iscuri u kakvu posudu, posuda s termitom mora imati šuplje dno (ispadanje termita može se jednostavno spriječiti komadićem papira koji će u reakciji izgorjeti). Jasno, sve skupa treba biti u nekakvoj keramici.
Ako se termit uopće nije zapalio, onda se vraćamo na miješanje i vlažnost. Željezov(III) oksid mora biti suh, za što je najbolje sušiti ga koji sat u pećnici. Oba reaktanta moraju biti sitno sprašena, ne u komadićima, jer je inače kontaktna površina premala da bi mogli reagirati. Također moraju biti i dobro pomiješani, opet kako bi bili u bliskom kontaktu. Preporučio bih provjeriti s čime si točno radila i onda pokušati opet, pazeći pritom na prethodno opisane uvjete.