Ovako iman dva pitanja: 1)Ako je omjer iona A+ i B 2- u nekom ionskom spoju 2:1,kako će glasiti njegova empirijska formula? 2)Napiši oznaku nitridni ion.Odredi broj subatomskih čestica u nitridnom ionu.

Ime i prezime: Raffaella

 


Empirijska formula opisuje elementarni sastav, koristeći za to relativno proste brojeve (to su takvi parovi brojeva čiji je najveći zajednički djelitelj 1, npr. 2 i 3 ili 4 i 7, dok npr. 3 i 6 nisu jer su oba djeljiva s 3). Ako je omjer vrsti A i B 2:1, to znači da će na svake dvije jedinke A doći jedna jedinka vrste B. Parova koji zadovoljavaju taj uvjet ima beskonačno mnogo: 2:1, 4:2, 6:3... Ono što se koristi u empirijskim formula već su spomenuti relativno prosti brojevi, odnosno najmanji prirodni brojevi koji taj uvjet zadovoljavaju. 2 i 1 očit su izbor za omjer 2:1, tako da će formula biti A2B (kraj B bi u indeks mogla doći jedinica, ali njih se općenito ne piše).
Inače, ako imaš jednovalentni kation i dvovalentni anion, ne treba posebno spominjati da će u spoju biti u omjeru 2:1, budući da to ionako slijedi iz njihovih naboja. Kemijski spojevi uvijek su električki neutralni, tako da omjer količina suprotno nabijenih iona mora biti takav da se naboji ponište.

Nitridni ion, N3−, u jezgri ima onoliko protona koliki mu je atomski broj (redni broj u tablici periodnog sustava), dok broj neutronâ ovisi o tomu koji izotop imaš. Najzastupljeniji, dušik-14, ima u jezgri sveukupno 14 čestica, tako da ćeš broj neutronâ dobiti ako od 14 oduzmeš broj protonâ. Broj elektronâ jednak je pak razlici atomskog broja i naboja čestice. U neutralnim atomima očito su oba broja jednaka, dok u trostruko nabijenom nitridnom anionu imaš tri elektrona više.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija