1.Koja je kemijska formula kacijeva sulfida? 2.kako se zovu ioni koji grade navedeni spoj? 3.Odredi broj subatomskihčestica u oksidnom ionu , N(p+)=? N(e-)=? unaprijed hvala

Ime i prezime: Lara Vinković svinkovi@gmail.com

Kalcijev sulfid građen je od kalcijevih kationa (Ca2+) i sulfidnih aniona (S2−). Njegova formula očito mora sadržavati obje komponente tj. biti oblika CaxSy. Brojke x i y moraju biti najmanje moguće koje će zadovoljiti uvjet da ukupan naboj bude nula (budući da su kemijski spojevi općenito električki neutralni).

Broj protonâ u nekom atomu jednak je atomskom broju elementa kojemu taj broj pripada. Tu brojku možeš naći u tablici periodnog sustava elemenata, uz simbol odgovarajućeg elementa. U neutralnom atomu broj elektronâ jednak je broju protonâ (budući da su im naboji jednakog iznosa, ali suprotnog predznaka). U ionima je pak naboj jednak razlici broja protonâ i elektronâ, što znači da ćeš do broja elektronâ doći ako od brojâ protonâ oduzmeš naboj. U slučaju oksidnog aniona naboj je −2, što znači da u njemu ima dva elektrona više od protonâ.