Kako je u posljednjih stotinu godina pojačani učinak staklenika utjecao na polarni led?

Ime i prezime: Vito Lučev vitolucev@gmail.com

Budući da ovo pitanje spada više u geologiju nego u kemiju, za odgovor smo zamolili izv. prof. dr. sc. Tihomira Marjanca, profesora na Geološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prof. Marjanac se ljubazno odazvao na našu zamolbu te u nastavku donosimo njegov odgovor.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Zadnje ledeno doba završilo je prije 13719 godina, i od tada je Zemlja u relativno toplom razdoblju. No, i posljednjih 2000 godina svjedoci smo višestoljetnih zahlađenja i zatopljenja.

Posljednje hladno razdoblje prestalo je 1850. godine, i od tada temperatura raste. Zato nije čudno da se često ističe kako su prošle godine bile najviše ikada izmjerene temperature otkada se vrše mjerenja, jer su sustavna mjerenje temperature započela 1850. godine.

Praćenje polarnog leda započelo je 1970-ih godina s lansiranjem prvih satelita za istraživanje Zemlje. Od tada pouzdano znamo što se tamo s ledom zbiva. Za pred-satelitsko razdoblje nemamo potpune podatke, nego samo opažanja pojedinih istraživača po kojima možemo procijeniti tadašnji doseg leda. Opažanja pokazuju da je polarni led jako dinamičan, i da se sezonski širi i povlači.

Norveški polarni istraživač Roald Amundsen uspio je 1908. godine ploviti takozvanim Sjevernim prolazom između Arktičkog leda i Kanade. Nije prošao cijelim putem od Atlantika do Pacifika, ali se taj pothvat do danas nije uspjelo ponoviti iako se taj "prolaz" u nekoliko navrata nakratko otvarao. Površina pod polarnim ledom se povremeno širi i sužava, a na ovom linku može se vidjeti širenje i sažimanje polarnog leda. Novi podatci s Antarktike čak pokazuju da se 2014. godine polarni led proširio na najvećoj površini od 1970-ih godina!

Zaključno, novi podatci upućuju na sažimanje Arktičkog leda, ali rast Antarktičkoga.

Odgovorio: Tihomir Marjanac   -