Poštovani, u mom selu sam šetala do obližnje bare.Naišla sam na lijepo svjetlucavo smeđe-narančasto kamenje. Na internetu sam saznala da je to kalcit. Možete li mi reći je li rijetkost da se on nalazi u prirodi? Usput imate super stranicu puno mi pomaže pri savladavanju gradiva :-)

Ime i prezime: Ana Ludić analudo015@gmail.com

Sam po sebi, kalcit (po sastavu kalcijev karbonat, CaCO3) je bezbojan i tvori lijepe prozirne kristale (nekoliko slika možeš vidjeti ovdje, nešto više njih ovdje). Žuta i smeđa boja dolaze od željezovih(III) kationa. Kako je željezo jedan od najčešćih elemenata u Zemljinoj kori, žućkasti kristali kalcita nisu nikakva rijetkost. Isto vrijedi i za sâm kalcit, barem u primorskim dijelovima Hrvatske. Većina stijenja uokolo građena je od kalcita i dolomita (kalcijevog magnezijevog karbonata, CaMg(CO3)2), tako da će oni biti prvi na redu za (re)kristalizaciju, poslože li se za to uvjeti. Međutim, lijepe kristale općenito je teško naći. Kalcit, kad se nađe na površiti, postupno se otapa na kiši tako da kristale ili treba iskopati, ili se sretno naći na svježim odronima ili raskopinama. Usput, stijene u kojima ima kalcita često će sadržavati i pirit.
Je li tvoje svjetlucavo smeđe-narančasto kamenje baš kalcit, to već nisam siguran. S obzirom na to od čega je okolno stijenje, lako je moguće da si u pravu, ali isto bi tako to mogao biti i dolomit. Ako pod svjetlucavošću misliš samo na glatku površinu, i dalje ne znam ništa. Ako su ti kamenovi i prozirni, onda je već vjerojatnije to kalcit. Radi li se o karbonatu, možeš provjeriti tako da neki manji ili ružniji komadić ubaciš u ocat. Kalcijev (i magnezijev) karbonat u octu će se polagano otapati, pri čemu će se oslobađati ugljikov dioksid. Prozirnost je pak dovoljna indikacija da je u pitanju nešto kristalno (ili stakleno).