Imam malih problema sa kemijom pa jel bi mi mogli objasniti kako odrediti koja će molekula imati veće vrelište recimo sumporov(4)fluorid ili sumporovodik,te ako bi mi mogla objasniti polaritet između molekula. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Ante ante.covic.50@gmail.com

U ovom slučaju preporučio bih jednu od sljedeće dvije metode. Prva je da dobaviš uzorke tih dviju tvari i eksperimentalno im odrediš vrelišta, a druga da se okoristiš činjenicom da su ona već poznata te ih nađeš npr. ovdje i ovdje.
U nekakve odokativne procjene nije se mudro upuštati kod toliko različitih spojeva, a ovdje i ovdje možeš vidjeti da čak ni velika sličnost nije uvijek garancija da će nekakva jednostavna pravila voditi do točnih zaključaka.
Uglavnom, ako se mučiš s takovim procjenama, rekao bih da problema s kemijom nemaš samo ti, nego i osoba koja ti drži nastavu. Naime, jednostavna pravila, poput utjecaja vodikovih veza ili veličine molekula na vrelište (ili talište) djeluju međusobno neovisno tj. moguće je naći takove skupine spojeva u kojima će trendovi biti različitih jakosti, međusobno ovisni ili pak pravo suprotni. Zapravo, to je opći slučaj, a skupine u kojima se neko svojstvo monotono mijenja od spoja do spoja po svoj su prilici rijetkost.
Utjecaj veličine molekula na vrelište najbolje ilustriraju linearni alkani. Kreneš li od metana prema višim alkanima, bit će očito da vrelište postepeno raste, i to sve sporije kako raste veličina molekule. Utjecaj vodikovih veza opet može ilustrirati pomoću alkanâ, i to tako da njihova vrelišta usporediš s vrelištima odgovarajućih alkohola (onih s jednim ugljikovim atomom manje, tako da broj teških atoma bude isti).

Za "polaritet između molekula" nisam siguran što ti znači. Ako misliš na dipolni moment, pogledaj npr. ovdje, a možeš i jednostavno upisati "dipolni" u tražilicu pa pregledati starije odgovore na tu temu. Nije da ih nema.