Molio bih Vas da mi odgovorite na pitanje koliko je broj molekula na koji disocira kalcijev nitrat Ca(NO3)2 i kako u formuli osmotskog tlaka mogu doznati broj čestica na koji disocira molekula ili formulska jedinka neke tvari ako nemam taj podatak(slovo i). Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marko Matić matic.davor@yahoo.com

Kalcijev nitrat ne disocira na molekule, nego na ione. Ako u molekule i atome uključimo i one nabijene, opet će kalcijev kation biti među atomima, a ne molekulama.

O van 't Hoffovom faktoru nedavno sam pisao ovdje i taj odgovor vrijedi i za tvoje pitanje. Ukratko, ako je spoj molekulski, i je jednak 1, dok za ionske tvari moraš prebrojati ione koji čine formulsku jedinku. Kraljevskih puteva tu nema, ali nisu baš to ni kozje staze. Samo treba znati prepoznati ione. U tvojem slučaju tu su kalcijev kation i dva nitratna aniona, ukupno tri čestice. Dakle, ako imaš zadan spoj, imaš i informaciju o van 't Hoffovom faktoru. Doduše, kod nekih spojeva disocijacija nije potpuna i onda trebaš i konstante disocijacije (ili asocijacije), ali to je više fakultetsko gradivo.