iz koje vrste tvari otopina možemo dobiti kristale i pod kojim uvjetom?

Ime i prezime: Domenika Žmuk domenika.zmuk@gmail.com

 


Ovo je pitanje na takav način sklopljeno, da mi niti nakon tri dana razmišljanja nije jasno što te točno zanima. Opisat ću stoga kako općenito dobiti kristale, a ti se s tim snađi kako znaš.
Krute se tvari najgrublje može podijeliti na kristalne i amorfne. Prve imaju pravilnu unutrašnju građu, druge baš i ne. Nešto više o jednima i drugima možeš pročitati ovdje i ovdje.
Tvari koje su po naravi amorfne teško da ćeš kristalizirati, dok će iz otopina kristalnih tvari općenito nastajati kristali. Dakle, glavni uvjet da iz neke otopine možeš dobiti kristale je da je otopljena tvar uopće u stanju kristalizirati. Drugi uvjet se nadovezuje na prvi, a to je da su tlak i temperatura takvi da otopljena tvar može kristalizirati. Primjerice, želiš li dobiti kristale leda iz alkoholne otopine vode, temperatura mora biti znatno niža od ledišta vode (a mora i otopina sadržavati popriličnu količinu vode), jer inače od kristalizacije neće biti ništa.

Ako se pitanjem ciljalo na zasićenost otopine, poručit ću samo da je i to tek dio cijele priče. Kristali nastaju jedino iz prezasićenih otopina, i to samo ako su prisutne jezgre kristalizacije, znane i kao nuklei (ova rečenica također djeluje kao odgovor na tvoje pitanje). Nuklei mogu nastati spontano, iz otopljene tvari, ali isto tako to mogu biti i sitni kristalići te tvari dodani u otopinu, kristalići neke druge tvari, čestice prašine ili čak ogrebotine na posudi u kojoj je otopina.
Metodâ kako pripraviti prezasićene otopine ima hrpa. Kako se to direktno ne može izvesti jer se direktnim otapanjem može doći samo do zasićene otopine, to se otopine uparavaju, hlade ili griju (ovisno o krivulji topljivosti), razređuju tekućinama u kojima otopljena tvar nije topljiva, zakiseljuju, zalužuju, zasoljuju i možda još ponešto.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija