Jednadžbama kemijskih reakcija (napisanih pravilnim redoslijedom) opišite što se događa kada se u posudu s otopinom Ba(OH)2 upuhuje ugljikov dioksid.

Ime i prezime: Barbara Strišković barbara.striskovic.5@gmail.com

Barijev hidroksid u reakciji s ugljikovim dioksidom odmah daje talog barijevog karbonata:

Ba(OH)2(aq) + CO2(g) → BaCO3(s) + H2O(l)

Eventualno se prije može dodati i jednadžba otapanja ugljikovog dioksida u vodi:

CO2(g) ⇌ CO2(aq)

Još eventualnije, između te dvije jednadžbe možeš dodati i nastanak i disocijaciju ugljične kiseline. Naime, karbonat će očito direktno nastati od karbonatnih iona, a ne drugih srodnih vrsti.
Ipak, tu treba imati na umu da mehanizam taloženja uključuje i nastajanje kristalnih jezgri, a nije baš ni nužno da oni nastaju samo iz karbonatnih aniona. Nisam čak ni siguran je li taj mehanizam uopće poznat. Kemija taloženja i dalje je aktivno, a k tomu i dosta komplicirano područje istraživanja.