Poštovani, molim vas za pomoć oko sljedećeg zadatka: U otopini neke tvari koncentracije 0.10 mol/L, koncentracija H3O+ iona iznosi 0.01 mol/L. Što možemo reći za otopljenu tvar? (ponuđeni odgovori: slaba kiselina, jaka kiselina, slaba baza, jaka baza i neutralna) Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Luka Trogrlić luka.trogrlic98@gmail.com

Iz koncentracije oksonijevih iona možeš procijeniti pH, ugrubo tako da njezinu brojčanu vrijednost u mol/L logaritmiraš i uzmeš negativnu vrijednost tog logaritma. Detaljnjije o tomu možeš pročitati ovdje.
Vrijednost pH reći će ti je li otopina kisela ili lužnata, ako ti to nije rekla već sama koncentracija oksonijevih iona (u neutralnoj otopini koncentracije oksonijevih i hidroksidnih iona jednake su i iznose 10−7 mol/L).
Sad, kad znaš da se radi o kiseloj otopini, preostaje odrediti je li kiselina jaka ili slaba. Iako nema baš oštre granice, može se reći da jake kiseline u vodi disociraju potpuno, a slabe djelomično. Je li kiselina iz tvojeg zadatka disocirala potpuno ili djelomično, naći ćeš usporediš li koncentracije otopljene tvari i oksonijevih iona. Ono što vidiš je da oksonijevih iona ima deset puta manje od otopljene tvari, što će reći da je disociralo tek 10 % te kiseline. Za tu se kiselinu može reći da je slaba. Međutim moram dometnuti da, kad bih dobio niz otopina u kojima su kiseline disocirale 10, 20, 30, itd. do 100 %, ne bih bio sklon povlačenju crte između jakih i slabih.