Na koja dva osnovna načina se priređuje otopina zadane koncentracije?

Ime i prezime: Barbara Kolenko barbara.kolenko19@gmail.com

Otopinu možeš dobiti ili otapanjem topljive tvari u otapalu, ili razređivanjem već postojeće otopine. Međutim, kako taj odgovor ne da ide u elementarnu kemiju na razini osnovne škole, nego prije u kategoriju zdravog razuma, to imam osjećaj da postoji neka začkoljica, vezana baš za koncentraciju.
Mogu si zamisliti da se ciljalo na to kako ćeš odrediti koliko čega uzeti. Naime, lako je odvagnuti masu nečega, ali nasuti točno određenu količinu traži vještinu i strpljenje, a isto vrijedi i za volumen. Primjerice, ako radiš s volumetrijskim tikvicama, volumen ti je unaprijed zadan (tj. biraš između nekoliko fiksnih vrijednosti), tako da nema druge nego izračunati i točno odvagnuti topljivu tvar. S druge strane, rad s jako malim masama i preciznim vagama znači da će biti teško, ako ne i nemoguće (ako imaš zrnat materijal) dodati baš pravu količinu tvari, tako da je jednostavnije točno odvagnuti približnu količinu topljive tvari i onda izračunati koliko treba otapala te ga dodati nečim što je baždareno na izljev. Potonje je meni svakodnevica, budući da u pravilu spravljam otopine koje sadrže negdje između 1 i 10 mg topljive tvari. Paziti na svako zrnce nije nemoguća misija, ali oduzima puno više vremena nego da odvagnem što imam i onda izračunam koliko mi treba otapala te ga dodam poluautomatskom pipetom.