Imam za napravit pokus iz kemije koji glasi:Naribaj crveni radić u 1dl vruće vode,ostavi 30 minuta,pa ocijedi 0.5dl soka i razdijeli u 5 čaša.U svaku čašu dodat po 20 kapi:a)otopine sapuna,b)soka od jabuke,c)jabučnog octa,d)otopine šumeće tablete(Ca)i e)vode.Zapisat promjenu boje i poredat po porastu ph vrijednosti. To sam sve napravio,ali nije mi došlo do nikakve značajne promjene boja,većinom su to blage nijanse.Sad ne znam jesam li previše radića naribao ili je riječ o nečemu drugom.Mislim da poredak glasi:jabučni ocat,sok od jabuke,voda,otopina sapuna i otopina šumeće tablete.Zanima me je li poredak točan i do kojih bi promjena boja došlo.

Ime i prezime: Franjo Martić franjomarticc@gmail.com

Moguće je da si stvarno natrpao previše zelja (ako nisam krivo protumačio radič) pa ono što si dodao nije bilo dostatno da promijeni pH otopine. Ako imaš vremena, preporučio bih da probaš opet, ali da vodu od crvenog kupusa razrijediš tako da se lijepo vidi kroz nju, a tek onda kreneš s dodavanjem drugih otopina. Ako se nakon dvadeset kapi ne dogodi ništa, dodaj još toliko, ili jednostavno ulij malo koje već otopine, i tako dok ili ne vidiš promjenu, ili ne vidiš da samo razređuješ otopinu. Također, preporučio bih da dodaš i malo otopine sode bikarbone, ili kristalne sode, ako imaš negdje u kući. Isto tako, ako imaš klorovodične kiseline, pokušaj isto i s s njom.
Naime, ono što se prvo događa u tvom pokusu je ekstrakcija cijanidina iz zelja, uslijed čega dobiješ obojanu vodu. Cijanidin je crven u jako kiselom, a plav u lužnatom mediju, tako da bi kiseline trebale otopinu pocrveniti, dok bi ju lužine trebale poplaviti. Za poredak koji si predložio uglavnom se slažem, ali nisam siguran za šumeće tablete. One se prave uglavnom od limunske kiseline i sode bikarbone (ili tako nečega), a ja bih očekivao da preteže kiselina, budući da ljudi općenito više vole okus kiseline, negoli lužine. Međutim, zamislivo mi je i da netko stavlja višak sode bikarbone, tako da je najbolje to stvarno provjeriti, makar i crvenim kupusom.