Koja od ovih tvari ima najviše talište i zašto? HBr HCl HF ili HI

Ime i prezime: Sara Polič spolic192@gmail.com

Eto novog pitanja iz kategorije "nesretno"!

Tališta fluorovodika, klorovodika, bromovodika i jodovodika redom iznose: −83.6 °C, −114.22 °C, −86.9 °C i −50.80 °C. Očito je najviše talište jodovodika, a kako je taj spoj građen od najvećih molekula, očito bitnu ulogu igra njihova velika površina, kao i polarizabilnost atoma joda.
Razlog zašto sam pitanje nazvao nesretnim je to što od klorovodika do jodovodika tališta uredno rastu, dok fluorovodik krši taj trend i ima drugo najviše talište. Pitanje koje samo traži najviše talište uredno preskače činjenicu da se ta anomalija zbiva zbog jakih vodikovih veza u fluorovodiku.
Promašenost pitanja postaje još očitijom usporedimo li vrelišta. Istim redom kao i prije, ona iznose: 19.5 °C, −85.05 °C, −66.8 °C i −35.36 °C. Dakle, opet uzlazni trend za potonja tri halogenovodika te fluorovodik koji se ne uklapa, ali ovaj put do te mjere da je upravo njegovo vrelište najviše. To znači da bi, kad bi se postavilo slično pitanje, samo o najvišem vrelištu, odgovor bio drugačiji, a opravdanje upravo to što fluorovodik u kondenziranim stanjima tvori vrlo jake vodikove veze (slično kao i voda, zbog čega i halogeni i halkogeni elementi imaju slične odnose vrelištâ).
Sad možda upada u oči to što u jednom odgovoru treba ići na veličinu molekula odnosno disperzijske sile, a u drugom na vodikove veze. Procijeniti što će gdje prevladati nije jednostavno, a počesto niti moguće bez moćnih računala. A i onda je zdravije te podatke izmjeriti, pogotovo ako se radi o talištima, kad bitnu ulogu igra i energija kristalne rešetke.

Doduše, ovdje ja uredno pretpostavljam da se traži kratak i jednostavan odgovor. Kako ne znam kontekst pitanja, možda sam u krivu. Možda autor pitanja želi baš diskusiju, potragu za podacima i analizu istih. Možeš li reći odakle pitanje i, ako se radi o knjizi, kakav je odgovor ponuđen kao ispravan (ili barem što drži osoba koja ti je pitanje postavila)?