Možete li mi molim Vas rješiti ove zadatke: 1.Reakcijom otopine koja sadrži 5,0 g natrijeva klorida i otopine koja sadrži 10,0 g srebrova nitrata nastaje srebrov klorid.Izračunaj:a)Koji je reaktant u suvišku b)Kolika je množina tog reaktanta ostala neiskorištena? c)Kolika je masa srebrova klorida koji može nastati reakcijom? NaCl + AgNO3 --> AgCl+ NaNO3 2.35g litija reagira s kisikom. Masa kisika je 52,5g.Odredi i izračunaj:a)koji je elemnt u suvišku b)Broj jedinki elementa koji ostaje neiskorišten u reakciji c)Masu litijeva oksida koji nastaje reakcijom

Ime i prezime: Dalibor Pavić dado.p0407@gmail.com

 


Zadatak vrlo sličan drugom riješio sam ovdje.

Princip koji se primjenjuje identičan je pak u oba zadatka, tako da ću za prvi ponešto trivijalizirati pristup, čisto da dodam još jednu (računsku) perspektivu.
Krećeš od jednadžbe:

AgNO3 + NaCl → AgCl + NaNO3

Iz nje vidiš da su stehiometrijski koeficijenti za sve sudionike reakcije jednaki jedan, što znači da su množine produkata koji se mogu dobiti iz pojedinih reaktanata jednake množinama samih reaktanata.

nmax(AgCl, iz AgNO3) = n0(AgNO3)

= m0(AgNO3)/M(AgNO3)

nmax(AgCl, iz NaCl) = n0(NaCl)

= m0(NaCl)/M(NaCl)

Kako za produkt trebaš oba reaktanta, očito će stvarnu količinu produkta odrediti onaj koji može dati manje, dok će drugi reaktant ostati u suvišku, neiskorišten (slično kao što ćeš npr. iz deset tegli i petnaest poklopaca moći dobiti samo deset zatvorenih tegli, što god radio s poklopcima). Množina reaktanta kojeg ima manje, tj. limitirajućeg reaktanta, u ovom će slučaju ujedno biti jednaka i množinama nastalih produkata, kao i množini utrošenog reaktanta u suvišku:

n(AgCl) = n0(reaktant u manjku)

m(AgCl) = n(AgCl)M(AgCl) = n0(reaktant u manjku)M(AgCl)

Suvišak će pak biti jednak razlici početne i utrošene množine, odnosno razlici množina reaktanta u suvišku i limitirajućeg reaktanta:

nkon.(reaktant u suvišku) = n0(reaktant u suvišku) – n0(utrošeno)

= n0(reaktant u suvišku) – n0(reaktant u manjku)

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija