Što je spoj Cijanid-klorid,ili Cijanur-klorid.bio je prije u Herbosu,bivšoj Radonji koncentrat za sintezu Atrazina.Kako bi se mogao raspadati u doticaju sa vodom.

Ime i prezime: đuro đuračić djuro.djuracic1@h-1.hr

Spoj o kojemu pričaš je klorid cijanurne kiseline ili cijanurni klorid (cyanuric chloride). On je klorirani derivat 1,3,5-triazina, a ujedno i ciklički trimer cijanogen-klorida (cyanogen chloride).

Klorid cijanurne kiseline reagira s vodom, alkoholima i aminima tako da se atomi klora zamjenjuju, jedan po jedan, hidroksilnim, alkoksidnim ili aminskim skupinama. Budući da reaktivnost produkta opada sa svakom zamjenom, moguće je zamjenjivati atome klora jedan po jedan s različitim supstituentima. Neki od tako pripravljenih spojeva upotrebljavaju se kao herbicidi (npr. atrazin).

Iz rečenoga slijedi da će cijanurni klorid, C3N3Cl3 u reakciji s vodom dati najprije C3N3Cl2OH, zatim C3N3Cl(OH)2, te, konačno, cijanurnu kiselinu, C3N3(OH)3. Ako posuda u kojoj se čuva cijanurni klorid nije hermetički zatvorena, ta će se reakcija polako zbivati s vlagom iz zraka, pa tako nakon nekog vremena više nećeš imati čisti cijanurni klorid, nego smjesu nabrojanih spojeva.

Cijanurna kiselina se spominje u nekoliko odgovora na e-školi (možeš ih pronaći tražilicom).

Ako imaš dodatnih pitanja o triazinskoj kemiji javi nam se ponovno, rado ću odgovoriti jer sam se jedno kratko vrijeme i sam time bavio pa imam nešto eksperimentalnog iskustva u tom području.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr