Poštovani, molim vas imam problem s terminologijom. Da li je pravilno napisati: dodati 55,55 ml kiseline u 1L vode ili dodati 55,55 ml kiseline na litru vode ili dodati 55,55 ml kiseline po litri vode?

Ime i prezime: Vedrana Čupurdija edita.cupurdija@inet.hr

Odgovorit ću protupitanjem: kad spravljaš bevandu ili gemišt, dodaješ li (mineralnu) vodu u vino, na vino, ili po vinu? Da budem bliži izvorniku, može i ovako: kad spravljaš laganu bevandu ili gemišt, dodaješ li 1 dL (mineralne) vode u 1 dL vina, 1 dL vode na 1 dL vina, ili 1 dL vode po 1 dL vina? Opća pravila hrvatskog jezika vrijede i u onom njegovom dijelu koji se odnosi na kemiju, što uključuje i situacije kad postoji više ispravnih izraza. Osobno držim da je najvažnija razumljivost, a ostalo da je stvar stila (koji nipošto nije nevažan). Ovdje mi se čini da je prvi izbor najbolji, drugi nezgrapan, a treći da prolazi samo kad pričaš o nekoj radnji koja se ponavlja.