Dobar dan zanima me jedan zadatak sa županijskog natjecanja prije par godina. Treba izračunati vrijednost konstante ravnoteže reakcije : 6Fe2+ + Bro3- + 6H+ --> 6Fe3+ + Br- + 3H2O s time da imamo napon članka od 0,670 V . Oni u rješenju navode formulu : logK = 16,9 V-1 x z x E(članka) Zanima me odakle su našli tih 16.9 i što to predstavlja . Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Dominik Štajdohar dominikdomi58@gmail.com

Ovo je kao zadatak u zadatku: prvo treba naći točno rješenje, a onda reverznim inženjerstvom iznaći kojim su putem krenuli autori.

Sâm zadatak je trivijalan i treba samo poznavati odnos konstante ravnoteže i standardnog napona članka:

ln K = zFE0/RT

pri čemu je z broj izmjenjenih elektrona, F Faradayeva konstanta, E0 standardni napon članka, R opća plinska konstanta, a T temperatura. Napon članka imaš zadan, a da se radi o standardnom naponu, možeš se ili nadati, ili provjeriti. Broj izmijenjenih elektrona odredit ćeš prepoznaš li oksidans i reducens te nađeš kolika je ukupna promjena oksidacijskog broja za sve jedinke oksidansa ili reducensa u jediničnoj reakciji. Temperatura nije zadana, tako da možeš pretpostaviti da se računa da ona iznosi 25 °C (298,15 K) i nadati se da autori nisu bili jako inventivni. S tim podacima možeš izračunati kolika je konstanta ravnoteže, tako da ostaje samo pitanje što znači ona formula. U njoj se vide z i E(0), a što ti znači "V-1", ne znam, tako da ću se praviti da to ne vidim. Također, u njoj je zadan dekadski logaritam, dok sam ja dao onu s prirodnim logaritmom, tako da treba ubaciti i izraz za promjenu baze logaritma:

loga b = (loga c)∙(logc b)

odnosno:

log x = log e ∙ ln x

Kad sve to ubaciš u onu formulu gore, dobiješ:

log K = log e ∙zFE0/RT

Ubaciš li brojčane vrijednosti za sve osim z i E(0), izraz prelazi u:

log K = 16,90∙zE

i eto misteriozne brojke. Najvjerojatnije se radi o koeficijentu za brzo računanje pri standardnim uvjetima, zaostalom iz vremenâ kad su džepni kalkulatori bili luksuz.